Ochrona w pracy czy to ważne?

pola uprawne, przepisy bhp

W współczesnych czasach każde szkolenie kojarzy się z formalnym i bezbarwnym dialogiem instruktora, który cytat z książki upycha co drugie zdanie. Rozpoczęcie nowej pracy kojarzy mi się z bieganiem, załatwianiem dodatkowych dokumentów, w zasadzie gratisowym okresem testowym, badaniami medycznymi, szkoleniami bhp i stanowiskowymi. Przy sposobności zmiany miejsca zatrudnienia, gdy zostałem poinformowany, że moje badania i szkolenia są nieaktualne nawet jeśli były zrobione jeszcze niedawno, załamany poszedłem na kursy bhp i haccp z nastawieniem, następne pół dnia spędzę przysypiając na krześle.
Po wkroczeniu na salę konferencyjną powitał nas młody wysportowany chłopak Adam. Nie przypominał innych instruktorów z którymi miałem wcześniejsze spotkania (najczęściejstarsza osoba w okularach z kodeksem pracy w ręce). Alfred (sam się tak przedstawił) zaprezentował nam prawa jakie ma pracownik, co nam się należy i kiedy możemy domagać się odszkodowania. Skutecznie przeszedł do problemu niebezpieczeństw i zagrożeń, które będą nam bliskie w w miejscu pracy, a potem zaprezentował jak możemy się ustrzec przed wypadkami i rozdał nam arkusze z wytycznymi dotyczącymi haccp. Na koniec przedstawił zdanie, które niezwykle miło docierało z jego ust: mam nadzieję że nie zastaniemy się tutaj w najbliższym czasie. I to tyle, Basta. Spotkanie się skończyło szybciej niż reklamy na tvnie, spojrzałem na miny uczestników i jak się okazało nie tylko ja byłem mocno zaskoczony, że główne kształcenie bhp może trwać tylko chwilę. Teraz pozostaje tylko dobrze nauczyć się pracy na stanowisku i mieć nadzieję, że z Mariuszem zobaczę się dopiero na okresowych kształceniach.
Oczywiście wiem, że każdy w nowej pracy musi przez to przejść, ale serio… Jest to niesłychanie ważne. Takich rzeczy jak bhp powinno się przestrzegać nie ze względu na prawo, ale przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, żebyśmyu uniknęli jakichkolwiek wypadków. Szkolenie to jest uważane przeze mnie jako najważniejsze z wszystkich i pomimo różności wykonywanych zawodów większość zasad pozostaje taka sama.
http://www.behapowcy.eu